Tuesday, April 23, 2024
Uncategorized

Tony Kwalanda reveals reason for breakup with ex-fiancé Joyce Maina


Lifting the lid on their relationship, Kwalanda who just lately joined TV47 admitted that regardless of loving Joyce who was then additionally a colleague at Change TV, he significantly reconsidered the connection owing to various points that finally noticed them half methods.

“Joyce Maina, msichana roho yangu ilimpenda sana, unajua tulikutana in a really humorous method, lakini ilifika wakati roho ikaniambia mpende tu so nikaamu nikafungua roho so tukadate hadi ilifika kiwango nakumbuka tulienda kutafta nyumba amabapo tutaishi kama mtu na mke wake, wazazi wake pia tulikua tumekutana walikua wanajua tuko wawili.” Kwalanda recounted throughout an interview with Radio 47.

Throughout the interview, the journalist famous {that a} disagreement on how their future kids can be named opened up his eyes to reevaluate the connection and was among the many causes for his or her cut up.

He revealed that Joyce maintained that because the little one bearer, she needs to be the one to call their kids, a place which he vehemently opposed.

Kwalanda based mostly his stand on his tradition, explaining that naming a baby was a person’s obligation as per their tradition and traditions.

Lakini kuna vitu, possibly I used to be infantile or not lakini huyo ni mimi, kuna vitu kadhaa ambavyo sisi kama mila zetu za kinyumbani zinatilia mkazo sana, lakini hao kina Joyce possibly hawakua wanatilia mkazo. Kuna siku nilikuwa nimeketi kwa gari tulikua basement parking tukaulizana maswali. Joyce akasema mtoto wangu wa kwanza mimi nataka nimwite hivi, wa pili, wa tatu…nikamskiza tu, nikamwambie unajua sisi kwa ki mila yetu wakabras kule Malaba, sisi wanaume ndio tunaname watoto, Joyce akasema mimi ndio provider, yaani unanidunga mimba alafu useme wewe ndio utamname, ntamwita jina langu upende usipende.

This heated dialogue noticed Kwalanda come to the belief that there may very well be potential bother and disagreement sooner or later and made him rethink the connection.

“Nilimuelewa kwa sababu ya kule ametoka, nikajua hapa tutakua na shida. It was one of the main reasons, nliona kama jina pekee yake italeta shida there may very well be another excuse,” he added.

Tony Kwalanda’s response after Joyce Maina went public with their breakup

Shortly after this, the union fell aside with Joyce taking to social media to substantiate their breakup.

In response to Joyce’s affirmation of their breakup, Kwalanda appreciated the actress for the time they shared, noting that her love was real.

“@JoyceMaina your love is real, why lie”

“You modified my life for the higher, Thanks @JoyceMaina”

“Love is a fantastic. Thanks @JoyceMaina. Thanks @JoyceMaina for the superior moments” Kwalanda wrote in a collection of Insta-stories.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *